Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır

Yüzük Ölçüsü Nedir?

Herkesin kendisine ait bir yüzük ölçüsü vardır. Her insanın parmak ölçüsü farklı olduğu için ortalama ya da standart bir parmak ölçüsü diye bir şey yoktur. Parmak ölçüsü genellikle 9 mm ile 35 mm arasında bir değerdir. Sizden parmak ölçünüz istendiğinde size uygun olan ölçüyü vermelisiniz.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır? Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Yüzük ölçüsü nasıl alınır ve hesaplaması nasıl olur sorusu her zaman kafamızı karıştıran bir konu olmuştur. Bu yazımızda aslında oldukça kolay ve pratik olan sizin dahi kısa sürede yapabileceğiniz ölçü alma yöntemleri hakkında detaylı bilgi vererek sizi bu yükten kurtaracağız.  Gelin hep birlikte yüzük ölçüsü nasıl alınırmış öğrenelim.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusunun aslında pek çok cevabı vardır. Kişiden kişiye değişen parmak ölçülerinden dolayı kimi zaman zorluk yaşanılan yüzük ölçüsü alma konusu kimi zaman içinden çıkılmaz bir hal alır.

Herkesin nasıl beden ve ayakkabı numarası farklı ise her insanında parmak ölçüsü de tabi ki farklıdır. Herkese uyabilecek ve herkesin rahatlıkla kullanabileceği standart bir ölçü tabi ki bulunmamaktadır.

Kadın ya da erkekler için aksesuar ölçülerinin bilinmesi oldukça önemli bir konudur. Özel günlerde sevdiklerinize takı seçimi yapacaksanız sonrasında uğraşmamak adına yüzük ölçüsü alma yöntemleri tam da size göre.

Peki yüzük ölçüsü nasıl alınır? İşte merak edilen bu sorunun cevabına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Böylece en pratik ve kısa yoldan parmak ölçünüzü bulabilirsiniz.

Yüzük ölçüsü hesaplama

Yüzük ölçüsü hesaplama için kullanılan aslında en kolay yöntem size yakın olan bir kuyumcuya giderek öğrenmek olacaktır. Bunun dışında sizin de kolayca ve en pratik yolları kullanarak yüzük ölçüsü hesaplama yöntemlerini uygulamanız oldukça kolay olacaktır.

Yüzük ölçüsü hesaplama yöntemleri iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem “Çap”  diğeri ise “Çevre” yöntemidir. Gelin bu yöntemler ile yüzük ölçüsü hesaplama nasıl yapılır hep beraber bakalım.

1.Çap Yöntemi

Çap yöntemi; severek kullandığınız bir yüzüğünüz var ise onun çapını kullanarak halka ölçüsü hesaplama yöntemidir. Öncelikle yüzüğünüzü elinize almalısınız. Yanınızda da milimetre ölçüsü olan bir cetvel bulundurmanız gerekmektedir.

Yüzüğünüzü yatay olarak bir masa ya da sehpanın üzerine koyun ve yüzüğünüzün iç çapını cetvel ile ölçün. Ölçme işlemini yaparken yüzüğün metal kısımlarını dikkate almayın lütfen. Burada asıl dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüzden emin olmanızdır.

Sonrasında cetvelden yüzüğünüzün ölçüsünü belirten milimetreyi okuyun ve aşağıdaki yüzük ölçüsü hesaplama çizelgesinden ölçünüze  denk gelen numaraya ulaşabilirsiniz.

2.Çevre Yöntemi

Çevre yöntemi ise elinizde ölçü olarak baz alabileceğiniz bir yüzük olmadığında kullanılabileceğiniz bir yöntemdir. Bu yöntemde elinize şerit halinde bir parça kağıt almanız ya da bir parça tel almanız size yardımcı olacaktır.

Öncelikle kağıt şeridi parmağınıza sarmalısınız. İki ucun birleştiği kısmı da kalem ile işaretlemelisiniz. Sonrasında işaretleme yaptığınız alanı milimetre ölçüsü olan bir cetveli elinize alarak şerit kağıt da işaretleme yaptığınız alanı ölçmelisiniz.

Burada da önemli olan nokta en geniş olanı ölçtüğünüzden emin olmanız olacaktır. Daha sonrasında ise aşağıda bulunan yüzük ölçüsü hesaplama çizelgesinden parmak ölçünüze denk gelen numaraya ulaşabilirsiniz.


YÜZÜK ÖLÇÜ ÇİZELGESİ

Yüzük ölçü çizelgesi; parmak ölçünüze denk gelen numarayı öğrenebilirsiniz.